30.10.2016, Vladimír Klaus, navštíveno 1885x
Zapamatujte si: Interakce Screen zesvětluje.
Teď si vyzkoušíme interakci typu Screen. Dá se říci, že se jedná o inverzní interakci k předchozímu typu Multiply. Využijeme ji pro zesvětlení (např. podexponované) fotografie. Jednou v zimě jsem se ráno pokoušel vyfotografovat straku na blízkém stromě. Ráno bylo šedivé, zamračené a fotka navíc chytila výrazný modrý nádech. Chvíli jsem se pokoušel pomocí normálních funkcí záležitost napravit, než mi došlo, že se budu muset přeci jenom namáhat o něco víc.
Začalo to pokusem o zesvětlení pomocí Levels. Když se ale podíváte na přiložený histogram, vytušíte, že to je velmi problematický snímek.
Výsledkem byla nepoužitelná věc, zvýrazňující šum, JPG kompresi a ostré hrany. Pochopitelně záleží také na nastavení funkce Levels (viz tlačítko Options).
Pokusil jsem se situaci vyřešit pomocí zkopírování vrstvy do nové a nastavení režimu Screen. Okamžitě se ukázalo, že je třeba novou vrstvu odbarvit, protože snímek dostal výrazný azurový nádech.
Odbarvenou vrstvu jsem ještě jednou zduplikoval, protože samotná na to nestačila, ale snížil jsem jí krytí na 70 %.
Kromě toho, že jsme dosáhli barevně podstatně lepších výsledků než při použití Levels, nezvýraznili jsme ani šum a další nepříjemné artefakty.
Obrázek 3x zvětšený to myslím docela pěkně ukazuje.
Ještě tedy malé opakování. Interakce Screen se dá použít pro zesvětlení podexponované fotografie nebo obecně zesvětlení tmavších částí, protože interakce silněji funguje v tmavších částech a slaběji ve světlejších částech. A pochopitelně nemusí jít jen o případ, kdy dáte dvě stejné vrstvy přes sebe. Jedna může být fotografie a druhá třeba černobílý přechod nebo se využije k dosažené speciálních efektů, jak bude ukázáno v navazujícím článku.