16.09.2019, Vladimír Klaus, navštíveno 609x
Společnost ZONER software představila 1.9.2004 na své tiskové konferenci Zoner Photo Studio 7. Jedná se o novou verzi nejprodávanějšího programu na práci s fotografiemi u nás - Zoner Media Explorer 6. V tomto článku se pokusím shrnout a stručně představit novinky, kterých není rozhodně málo.
Původní článek vyšel v roce 2004 na Grafika.cz.
Úvod
Protože produkt je stále ve vývoji, bude tento článek popisovat nové možnosti spíše na přehledové než detailní praktické úrovni. Během testování betaverzí bylo patrné, že nejedna z funkcí se ještě zlepšuje a nebylo by vhodné seznamovat čtenáře s funkčností, se kterou se ve finálním produktu nemusí setkat. Abyste ale nebyli o nic ošizeni, již nyní připravuji velkou několikadílnou recenzi, kterou dokončím po vydání distribuční verze, což bude během letošního Invexu.
Proč nový název
Autoři se rozhodli pro změnu názvu především proto, že lépe vyjadřuje současné zaměření produktu směrem k digitální fotografii a také více vystihuje, že produkt není jen pouhý prohlížeč, ale daleko komplexnější produkt pro zpracování digitálních fotografií.
Nové možnosti vylepšování fotografií
Jedno z velmi příjemných zlepšení při práci s fotografiemi je ukryto ve funkci, která se zde nazývá "Projasnit stíny". Ve Photoshopu najdete podobnou funkci v Image > Adjustments > Shadow/Highlight. Občas se můžete setkat též s termínem "digitální blesk". Jde o nástroj, který umí zesvětlit stíny nebo ztmavit světla aniž by se efekt dotkl těch částí fotografie, které "vypadají dobře". Jedná se o efekt, kterého se jinak dosahuje poměrně těžko.
Vylepšení obrazu pomocí "Projasnit stíny"
Nové nástroje na výběr
Nová verze přinese dva nové nástroje pro tzv. nelineární výběr - laso a magickou hůlku. Ve verzi, kterou mám k dispozici je zatím implementováno pouze laso, uvidíme, zda se autorům podaří připravit i nástroj druhý. Zmíním zde i třetí nástroj a tím je čtyřbodový nástroj pro korekci perspektivy, jenž doplňuje možnosti příbuzných nástrojů na srovnání horizontu či úpravu kolinearity.
Ukázka nástroje Laso
Velké změny a vylepšení v tisku
Tiskový výstup nyní nabízí dynamicky generované indexové tisky, automatické kalendáře nebo tzv. "spořič papíru". Posledně jmenovaná funkce umožňuje "inteligentně" rozvrhnout různě velké formáty fotografií na zadanou velikost papíru. Nemusíte si tedy lámat hlavu s tím, kterou fotku kam dát, zda ji otočit atd. Z obrázku je myslím patrné, o co jde. Další vylepšení se týká těsnějšího provázání s aplikací Zoner Callisto 5, který bude rovněž představen na Invexu. Při použití obou programů můžete velmi komfortně vytvářet fotografická alba.
Jak funguje Spořič papíru
Digitální podpis přímo ve fotografii
Předně je třeba upozornit, že se jedná o zcela přelomovou novinku. Zoner Photo Studio obsahuje nástroje pro podepisování i ověřování fotografií pomocí tzv. zabezpečeného elektronického podpisu, dle mezinárodních standardů. Při vývoji byly uplatněny zkušenosti získané v oblasti bezpečnosti dat při vývoji řešení pro Certifikační autoritu Czechia. Podobné propojení je u podobného typu programu zcela unikátní.
V praxi to funguje asi takto. Nejprve musíte získat certifikát pro elektronický podpis (jak na to, si ukážeme až v podrobné recenzi). Vyberete si fotografie a pomocí průzkumníka přidáte digitální podpis. Od této chvíle máte fotografie podepsány (náhled obsahuje ikonku pečeti) a jakákoliv manipulace s nimi (ať už obrazová či pokus o změnu v EXIF údajích) vede k porušení této pečeti. Takový obrázek potom ztrácí na důvěryhodnosti. Jako typický příklad použití je aplikace podpisu na fotografie nehody či pojistné události, kdy je opravdu zcela nežádoucí, aby s nimi kdokoliv jakkoliv manipuloval.
Jak vidíte, já ještě žádný certifikát nemám.
Klíčová slova a EXIF informace
Tak tady jsme se dočkali velkého pokroku. Klíčová slova lze řadit do hierarchické struktury - do kategorií. A to zcela libovolně, vše je editovatelné a jakkoli měnitelné. Skvělé! Pro snazší přidělování klíčových slov je možné si v průzkumníkovi zapnout panel klíčových slov a slova na náhledy jednoduše přetahovat. Velmi dobré je, že pokud fotografii přiřadíte klíčové slovo např. "květiny" a potom si necháte vyhledat či filtrovat všechny obrázky z kategorie "příroda", je tam i tato fotografie zařazena (aniž by přímo obsahovala klíčové slovo/kategorii "příroda").
Klíčová slova se nyní dají přetahovat přímo na obrázky. Stačí si v průzkumníkovi zobrazit panel klíčových slov
Hodnocení obrázků
Skvělá možnost ohodnotit si fotografie stupnicí od 1 do 5, kde 5 znamená nejlepší hodnocení. Hodnocení se nastavuje v dialogu "Informace o obrázku". I podle hodnocení lze samozřejmě také hledat nebo filtrovat, takže až si ohodnotíte všechny své fotografie, zapněte filtr "Nejméně 4 - dobrý" a nechte své přátele zírat, jak je možné, že všechny vaše fotografie jsou tak úžasné :-)
Malé ikonky v pravém dolním rohu ukazují hodnocení
Více informací o obrázku
Při najetí nad náhled obrázku se zobrazí obecné informace, jejichž počet a hlavně formát si můžete libovolně nastavit. Na níže uvedeném obrázku jsem si např. přidal zobrazování i klíčových slov. Není to ale jediné vylepšení - když najedete nad jednotlivé ikonky, ukazují se informace, které k ní příslušejí. Ikonka fotoaparátu tedy zobrazuje expoziční údaje, ikonka "i" informace o obrázku a ikonka "k" klíčová slova. Pokud se nechcete trápit s myší, ale ihned vše vidět, je možné si zapnout (a libovolně nadefinovat) zobrazování rozšiřujících informací hned u obrázku.
Při najetí nad náhled se dá zobrazit více informací; A nebo si je necháte zobrazovat hned pod náhledem
Přechodové efekty při promítání
U promítání si nyní můžete vybrat z velké řady přechodových efektů. Ostatně je to jedna z nejpožadovanějších funkcí. Mě osobně jen vadí, že toto nastavení se standardně používá i při běžné práci - tedy, kdy si nechci promítat, ale jen zobrazit velký obrázek. Myslím, že by funkci Promítání prospělo rozdělení na dvě - Fullscreen view a Slideshow. A s tím souvisí i hned další výtka - citelně chybí možnost použít přechodové efekty při přípravě CD s prohlížečem.
Nastavení přechodových efektů při promítání
Vylepšený CD Viewer
Drobné vylepšení CD Vieweru se týká především toho, že nastavení, které si zvolíme, může být používáno vždy bez ohledu na to, jak to má uživatel nastaveno z nějakého předchozího prohlížení. Dříve se toto nastavení sdílelo, což není vždy žádoucí. Přiznávám, že pro vytváření slideshow na CD zatím stále používám IrfanView, neboť umožňuje fullscreen promítání (bez jakýchkoliv lišt) a přidání hudby na pozadí (i když poněkud nešikovně). Kdyby se tyto dvě možnosti (+ přechodové efekty) přidaly do ZPS, rád od IrfanView zběhnu.
Prohlížeč obrázků pro CD slideshow
K čemu slouží Zoner Foto Client 3
Klient nazvaný Zoner FClient 3 je navržen nejen jako integrální součást programu Zoner Photo Studio, která rozšíří uživatelům tohoto programu nabídku sběren o nové zpracovatele, ale zároveň i jako nezávislá aplikace, kterou může libovolný zpracovatel využívat jako svého off-line klienta vlastní sběrny. Smluvním partnerem se může stát jakýkoliv zpracovatel fotografií, který je schopen technicky zajistit příjem zakázek přes internet. Ve verzi, kterou jsem měl k dispozici, ale nebylo možné tuto část vyzkoušet.
Podpora nových formátů
S přibývajícím počtem fotoaparátů, které podporují formát RAW, přichází i ZPS s vylepšenými možnostmi v této oblasti. Jedná se především o podporu náhledů a EXIF informací uvnitř RAW, ale i třeba zpracování formátu Canon RAW (CRW). Velmi příjemným vylepšením je pak ukládání náhledů do TIFFů, které jsou potom používány i pro rychlejší prohlížení v průzkumníkovi.
A nových je i další řada drobností
K dispozici jsou nové formátovací řetězce (hodnocení obrázku, digitální podpis, blesk podrobně, rozsah objektivu,...). Dále se dají editovat některé EXIF informace (datum pořízení, ISO, délka expozice atd.) - tady mi ale není jasné, z jakého důvodu bych si např. chtěl změnit clonu či expozici. Příjemnou věcí je možno nadefinovat uživatelské aplikace k jednotlivým druhům souborů. Pokud např. GIFy editujete v ImageReady, stačí si toto nastavit a potom pomocí kontextového menu u náhledu pohodlně ImageReady spustit. Nově lze také uložit nastavení některých funkcí (např. Promítání). Vylepšení se také dočkalo kopírování/přesun souborů, kdy je podrobně zobrazen průběh kopírování i s měřením rychlosti. Je toho opravdu spousta :)
Jaké verze se budou prodávat
Zoner Photo Studio bude k dispozici v tradičních funkčně odstupňovaných verzích označovaných PROFESSIONAL, HOME a CLASSIC, k nimž nově přibude speciální verze ENTERPRISE, určená výhradně pro multilicenční zákazníky, zejména v podnikové sféře, vysokém školství a státní správě.
Závěr
Jak jsem už uváděl v úvodu, přibližně za měsíc se můžete těšit na velmi podrobné seznámení s tímto produktem. Zatím mohu prozradit, že už Beta 3 je velmi stabilní a jak nové funkce, tak i celá aplikace funguje bez problémů.