27.09.2020, Vladimír Klaus, navštíveno 1099x

Hudba

Pořídil jsem se MIDI klávesy Novation LAUNCHKEY MK3. Že to bude poměrně složitá záležitost, jsem tak trochu tušil. Zvláště pokud nemáte (jako já) s podobnými klávesami žádnou zkušenost. Naštěstí je součástí produktu DAW (Digital Audio Workstation) - Ableton Live 10 Lite, který vám počátky značně usnadní. Už i z toho důvodu, že obsahuje 800stránkovou příručku a spoustu tutoriálů. A pochopitelně i na YouTube najdete řadu pěkných zdrojů, ať už přímo ke klávesám nebo tomuto SW. Vlastní klávesy mají také 50stránkovou příručku, kterou je velmi vhodné prostudovat. V příručce sice tvrdí, jak jsou klávesy intuitivní, ale není tomu tak. Musíte pochopit řadu záležitostí, specifik a mít nějakou praxi. Pak už se to možná intuitivním může zdát.

Novation LAUNCHKEY MK3 - jak použít Fixed Chord, obr. 1

V tomto článku se zaměřím na poměrně jednoduchou věc, která se dá zvládnout s minimem znalostí. A tou je funkce Fixed Chord, na což je na klávesách přímo vyhrazené tlačítko. Funkce slouží k jednoduché a přesto zajímavé věci. Přidržíte tlačítko a "zadáte" (postupným stisknutím kláves, případně najednou) nějaký akord, třeba C-E-G a klávesy pak pouhým stisknutím jedné klávesy (zde C) hrají odpovídající akord, vždy správě posunutý/transponovaný, dle hlavního tónu (root note). A to je docela podstatné, protože můžete akord zadat i v inverzi, např. G-C-E a pak je vše malinko jinak, i když jde stále o C-dur.

Novation LAUNCHKEY MK3 - jak použít Fixed Chord, obr. 2

Zároveň je dobré si uvědomit, že akord nemusí být pouze ze 3 tónů - klávesy zvládají od 2 do 6 tónů! Zde např. Cmaj7, tedy C major 7th.

Novation LAUNCHKEY MK3 - jak použít Fixed Chord, obr. 3

Je třeba podotknout, že abyste slyšeli nějaký zvuk, je třeba mít klávesy připojené k počítači (případně k nějaké jinému MIDI nástroji), na nich spuštěný právě např. Ableton Live 10 Lite, ale také mít k první stopě přiřazený nějaký nástroj, třeba "Grand Piano".

Novation LAUNCHKEY MK3 - jak použít Fixed Chord, obr. 4

Možná si říkáte, k čemu je toto vlastně dobré. Ale pokud se učíte hrát akordy, dá se to využít následovně:

  • zadáte např. akord C-dur
  • stisknete C, aby byl tento akord přehrán
  • vypnete tlačítko "Fixed Chord"
  • a zkusíte ho zahrát sami - opravdovým stisknutím C-E-G - zní to stejně? Pak 👍
  • zapnete tlačítko "Fixed Chord" a stisknete D pro D-dur akord
  • vypnete tlačítko "Fixed Chord"
  • a zkusíte ho zahrát sami - opravdovým stisknutím D-F#-A - zní to stejně? Pak 👍
  • atd.

Zdroje: