10.12.2021, Vladimír Klaus, navštíveno 1437x
Důvodů k psaní těchto článků s finanční tématikou, je celá řada. Vysoká inflace na konci roku 2021, tím pádem i větší znehodnocování peněz, velmi špatná finanční gramotnost naprosté většiny obyvatel ČR, zvyšující se zájem o Bitcoin, investice, pokroucený trh s nemovitostmi, potřeba zajištění se na důchod, skvělá propagace, kterou dělá Radovan Vávra, a v neposlední řadě také již konečně pořízení reálné finanční kalkulačky (emulátory či aplikace jsou fajn, ale není to ono).
Rozhodně zde nečekejte jakékoliv investiční rady, tipy na dobré akcie či zda je lepší Bitcoin než zlato! V řadě věcí se neorientuji, ale hlavně - viz následující upozornění, které bude uvedeno v každém článku:
Upozornění: Nejsem investiční ani finanční poradce a všechny zde uvedené informace mají pouze jediný účel - vzdělávat a na konkrétních příkladech ukazovat možnosti finančních kalkulaček, výpočtů v MS Excelu apod. Nejedná se o investiční poradenství!
Co budete ke zvládnutí potřebovat:
- kalkulačku, ideálně finanční
- MS Excel se znalostí zadávat vzorečky
- schopnost odhadnout výsledek
Možná vás zarazí ten poslední tučný bod. Ale je to přesně tak - tuto radu mi dal jeden velmi chytrý člověk, když mi bylo asi 13 a začal jsem koketovat s kalkulačkami. Řada lidí se bohužel spoléhá na to, co mu kalkulačka či jiný výpočetní prostředek ukáže, a nepřemýšlí nad tím, zda je to možné.
Celý život mě provází kalkulačky a mám jich celou řadu. Té nejstarší (SHARP EL-514) už bude skoro 40 let, přesto stále funguje! Rozhodně nepotřebujete příliš drahou nebo dokonce programovatelnou. Na druhou stranu ale finanční kalkulačka bude téměř nezbytná (alespoň v podobě mobilní nebo webové aplikace, viz dále). Tu, kterou zde budu používat - HP 12c Platinum - najdete třeba na Alza.cz.
Při používání Excelu budu vycházet z české verze, ale budu se vždy snažit vše doplnit i odpovídajícími anglickými názvy funkcí, a to především z prostého důvodu - pokud budete hledat další informace, téměř jistě budou v angličtině a s anglickým Excelem. Kromě toho řada anglických názvů funkcí odpovídá tlačítkům na kalkulačce.
Často se v článcích pokusím hodně zjednodušeně vysvětlit některé pojmy, zvláště pak takové, které můžete znát jen pod cizími názvy nebo netušíte, že více různých pojmů znamená totéž. K tomu bude sloužit slovníček:
RPN = Reverse Polish Notation = reverzní polská notace = obrácená polská logika = Postfixová notace
Slouží k jinému zápisu čísel a operací, především na finančních kalkulačkách, kdy se nejprve píšou čísla a až pak operace. Pro sečtení 7 a 5 tedy zadáváte "7" "Enter" "5" "+"
Pro velké zjednodušení (pořizování kvalitních fotografií je náročné) zde budu místo reálné kalkulačky používat screenshoty z webového emulátoru HP-12c Platinum.
V příštím dílu se můžete těšit na velmi zásadní a často nepochopené téma, jakým je složený úrok.
Zdroje: