29.06.2020, Vladimír Klaus, navštíveno 1212x
Každý syntezátor má (měl by mít) nízkofrekvenční oscilátor, tedy LFO (Low Frequency Oscillator). Jak se na jednom z níže uvedených odkazů pěkně a jednoduše píše – tento pomocný modul má za úkol vytvářet periodické kmity nízkých frekvencí určené pro efekty vibrata nebo tremola.
Pokud si říkáte – proč se to týká jen nízkých frekvencí, odpověď je zřejmá – u vysokých byste tento efekt vůbec nezaznamenali, a kromě jiného, syntezátor mívá také "normální" oscilátory ;-) Ale o tom až zase někdy příště.
Vše si ukážeme na co nejjednodušším příkladu. Zvolím si "základní klavír" – pomocí tlačítka Model Bank, volbou RD-PIANO a pak i výchozí Expressive Grand. Důvod je jednoduchý – zvuk klavíru zná každý a dobře na něm vyniknou upravené parametry LFO.
Základní zvuk "klavíru", tóny C-E-G (i ve všech dalších ukázkách):
U tohoto nástroje mám k dispozici pouze jeden LFO a nelze měnit TYPE. Stejně tak není možné změnit ovlivňování parametrů na FILTER nebo AMP. Máme tedy jen jeden oscilátor a u něj je možné ovlivňovat jen jediný údaj – PITCH (výšku) – ovšem pomocí několika ovladačů.
K dispozici máme tři parametry:
- RATE – frekvence změn, závisí ale na DEPTH
- FADE TIME – nastavuje, zda "vibrace" bude aplikována hned po stisku klávesy nebo až o chvilku později
- DEPTH – jak hodně bude ovlivněna výška tónu
Teď si ukážeme jednotlivé parametry konkrétně:
RATE – rychlost změn, nebo lépe frekvence, ale pokud není nastaven parametr DEPTH, tak to nemá žádný význam
FADE TIME – reálně to na displeji ukazuje "Vib Delay" a znamená to, s jakým zpožděním od stisku klávesy se bude aplikovat LFO.
DEPTH – Hloubka vibrování, aneb jak hodně se bude měnit výška tónu, tedy amplituda.
Jak vidíte, na jednoduchém a především známém zvuku to není nic složitého a s rozpoznáním by nikdo nemusel mít vážnější problém. ;-)
Zdroje: