18.05.2020, Vladimír Klaus, navštíveno 1062x
Tak především a úvodem si řekněme, co to je vocoder (vokodér). V tomto kontextu je to vlastně interpretace mluveného slova/zpěvu pomocí syntezátorového zvuku a s přihlédnutím na použité klávesy/tóny. Tedy mluvím/zpívám a výsledek je značně počítačově "deformovaný", ale zároveň interpretovaný dle výšky tónu, který na klávesách hraji.
Ideální je, když máte vhodný mikrofon, do něj mluvíte a současně tisknete příslušné klávesy a dle toho je zvuk posunutý do vyšších či nižších tonů. Samozřejmě je velmi deformovaný a to dle řady nastavení vašeho syntezátoru, resp. nástroje nebo scény. A jako obvykle, i nyní, budu používat skvělý Roland JUPITER-Xm.
Když vhodný mikrofon, se kterým by si syntezátor rozuměl, nemáte (jako já), lze použít náhradní metodu, kterou se nyní pokusím popsat.
Nahrajte zvuk z mikrofonu do počítače
Prvním krokem je obyčejné nahrání zvuku do počítače. Zda použijete vestavěný mikrofon, kvalitní kondenzátorový mikrofon nebo vůbec nic nahrávat nebudete a použijete existující zvuk, je vlastně úplně jedno.
Já jsem připojil svůj docela kvalitní kondenzátorový USB mikrofon Samson C01U a jen pomocí aplikace "Hlasový záznam" nahrál krátké sdělení.
Výsledek je zde:
V tuto chvíli to vlastně ještě vůbec se syntezátorem a vokodérem nesouvisí. Zkrátka jde o jakoukoliv nahrávku...
Digitalizace a "úprava" nahraného zvuku
Nyní bude třeba udělat dvě věci:
- při přehrávání nahrávky tuto pouštět jako vstup do syntezátoru
- a zároveň nějak výsledný zvuk nahrávat
Pokud je třeba pouštět zvukový výstup z počítače do syntezátoru, ale tak, aby se dal modulovat vokodérem, pak je třeba nastavit výstup na "OUT MIC (JUPITER-X)". Pokud byste dali jen "OUT (JUPITER-X)", pak by se zvuk přehrával na syntezátoru (z vestavěných reproduktorů) zcela normálně.
Aby se dalo vše nahrávat, je třeba spustit přehrávání v jiné aplikaci, než je "Záznam zvuku". Já jsem tedy pro přehrávání zvolil aplikaci Hudba Groove, ale to by nemělo mít na výsledek žádný efekt.
Druhým krokem je záznam zvuku, tedy výsledek/součet originální nahrávky prohnané přes vokodér s ohledem na použité klávesy. Na počítači je proto třeba nastavit audio vstup.
Pak už jen v aplikaci "Záznam zvuku" spustíte nahrávání, v aplikaci "Hudba Groove" přehrávání a na klávesách "hrajete" nějaké tóny, jejichž výška mění (kromě jiného) vyznění přehrávané nahrávky.
Samozřejmě do celého procesu vstupuje také nastavení syntezátoru, resp. nástroje/scény. Podobných scén je více a je samozřejmě možné dále upravovat řadu parametrů, případně během přehrávání ještě "doplňovat" zvuk z levé části klaviatury, která je vyhrazená dalším zvukům a nemá na hlavní zvuk/vokodér vliv.
Výsledek je zde:
Aplikace Záznam zvuku nahrává ve formátu M4A, což je sice pěkné, ale přeci jen by to chtělo spíš MP3. Možností převodu je více, já jsem nakonec použil osvědčenou aplikaci Audacity, která je i v češtině.
Zdroj: